Probiotyki i prebiotyki

11/11/2016
241

Probiotyki i prebiotyki są szczególnie polecane w przypadku występowania zaparć, alergii pokarmowej, nietolerancji laktozy, chorób jelit, zapaleniu dróg moczowo – płciowych, podwyższonym poziomie cholesterolu oraz w trakcie i po antybiotykoterapii.

Jelito człowieka to złożony ekosystem, w którym znajduje się bogata i niezwykle zróżnicowana flora bakteryjna. W jelitach dorosłych ludzi stwierdza się około 1000 gatunków bakterii, które zasiedlają poszczególne odcinki jelita. Zdrowy człowiek ma zrównoważony skład flory bakteryjnej, z przewagą mikroorganizmów przyjaznych i korzystnych dla zdrowia. Skład mikroflory jelitowej może jednak ulegać zmianom pod wpływem różnych czynników – szczególnie w następstwie antybiotykoterapii, radioterapii, zakażeń bakteryjnych i wirusowych, silnego stresu, niewłaściwej diety. Naruszenie subtelnej równowagi w tym złożonym systemie zaburza system homeostazy organizmu człowieka i może stać się punktem wyjścia do powstania poważnych schorzeń.

W sezonie grypy i infekcji grypopodobnych, wywoływanych przez wirusy, częściej dopadają nas także bakterie chorobotwórcze. Osłabiony układ immunologiczny łatwiej ulega kolejnym atakom. Infekcje bakteryjne najczęściej pokonać możemy jedynie z pomocą antybiotyku. Skuteczne leczenie eliminuje z naszego organizmu nie tylko te złe bakteria, ale również te "dobre". Dlatego należy pamiętać o zażywaniu probiotyków celem odbudowania prawidłowej mikroflory jelit.

Drobnoustroje mikroflory przewodu pokarmowego spełniają wiele istotnych funkcji:

- chronią organizm przed rozwojem chorobotwórczych patogenów, stymulują rozwój komórek odpornościowych – tworzą naturalną barierę organizmu

- wspomagają trawienie i wchłanianie wielu korzystnych substancji (np. żelaza i fosforu)

- rozkładają niestrawione składniki pokarmowe (np. oligosacharydy)

- regulują wchłanianie cholesterolu, zapobiegając rozwojowi miażdżycy

- łagodzą objawy nietolerancji laktozy

PRObiotyki:

Probiotyki to preparaty zawierające wyselekcjonowane kultury bakterii lub drożdży, które korzystnie wpływają na florę jelitową. Najczęściej probiotyki zawierają bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium (np. Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei, Lactobacillus reuteri, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium animalis, Bifidobacterium breve) lub drożdżaki Saccharomyces boulardii. Bakterie probiotyczne wpływają na zwiększenie pozytywnej mikroflory jelitowej, a w przypadku zaburzonej mikroflory jelitowej zmniejszają liczbę bakterii patogennych i przywracają równowagę między szczepami. Ważne, aby bakterie probiotyczne nie zostały usunięte wraz z resztkami trawionego pożywienia. Dlatego właśnie powinna je cechować dobra przyczepność do ściany jelita. W ten sposób tworzy się ochronny biofilm, chroniący ściany jelit przed niekorzystnymi czynnikami. Niektóre bakterie probiotyczne skracają także czas trwania ostrych biegunek infekcyjnych u dzieci oraz łagodzą przebieg biegunki u dorosłych. Stosowanie probiotyków u osób w trakcie antybiotykoterapii zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunki po stosowanym leczeniu.

Żywe bakterie znajdują się w jogurtach czy kefirach. To produkty zdrowe i zalecane w racjonalnej diecie. Nie są jednak skutecznym środkiem w sytuacji, gdy potrzebujesz skutecznej suplementacji probiotycznej. Wtedy warto sięgać po kapsułki zawierające zestaw probiotyków dostępne w aptece.

Aby produkt mleczny można było uznać za probiotyczny powinien w jednym gramie zawierać co najmniej 10 mln jednostek Bifidobacterium lub 100 mln jednostek Lactobacillus.

PREbiotyki:

Prebiotyki to składniki pożywienia pobudzające wzrost lub aktywność korzystnych szczepów bakterii (np. bifidobakterie). Stosowane najczęściej są oligosacharydy: pochodne fruktozy – inulina, oligofruktoza, fruktooligosacharydy oraz pochodne glukozy – maltooligosacharydy. Są one oporne na trawienie, ulegają fermentacji w przewodzie pokarmowym. W odróżnieniu od probiotyków prebiotyki nie zawierają szczepów bakterii.

Prebiotyki występują m.in. w cebuli, czosnku, ziemniakach, bananach, cykorii, porach, karczochach.

Probiotyki i prebiotyki stosowane razem nazywamy symbiotykami. Wykazują one korzystny wpływ na gojenie się ran, różnicowanie komórek i przemianę materii w komórkach jelita. Takie połączenie sprawia, że dostarczamy żywe kultury bakterii a ich namnażanie dodatkowo wzmacniane jest przez dodatek prebiotyku. Należy tylko pamiętać, że takich preparatów nie podajemy łącznie z antybiotykiem tylko zachowujemy kilkugodzinną (co najmniej dwugodzinną) przerwę po podaniu antybiotyku.