Kurkuma - złoto nie jedno ma imię

05/03/2017
278

Kurkuma to żółty proszek pochodzący podziemnych pędów azjatyckiej rośliny Curcuma longa. Jest to przyprawa z tej samej rodziny co imbir, ma zbliżone właściwości a nawet jej kłącze przypomina imbir. Korzenie może spożywać na surowo, ale najczęściej kurkumę wykorzystuje się w kuchni w formie suszonej przyprawy o niezwykle intensywnej barwie. Od najdawniejszych czasów w krajach Dalekiego Wschodu stosowano kurkumę ze względu na jej właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, w leczeniu miejscowym trudno gojących się ran, stanów zapalnych różnych narządów i obrzęków oraz w dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego i wątroby.

Kurkuma słynie ze swoich właściwości cytotoksycznych – działa toksycznie na komórki rakowe. Najnowsze badania pokazują, że kurkumina (składnik kurkumy) nie dość, że niszczy komórki nowotworowe, to „wysyła” sygnał, który rozpoczyna proces samotrawienia się raka (rak walczy sam ze sobą!). Posiada właściwości hamujące proliferację (gwałtowne namnażanie) oraz inwazję komórek rakowych. Jest prawdopodobnie najpotężniejszym, naturalnym przeciwnowotworowym składnikiem odżywczym, jaki istnieje. Liczne wyniki badań naukowych potwierdzają, że do 25% wszystkich nowotworów wywołanych jest przez chroniczny stan zapalny. Badania opublikowane w 2011 roku przez naukowców z Uniwersytetu w Teksasie (Centrum Nowotworów MD Anderson) wykazały, że kurkumina wyszukuje złośliwe komórki i zabija je. Jednocześnie – w przeciwieństwie do syntetycznych leków – omija zdrowe komórki i DNA, dzięki czemu nie wywołuje szkodliwych efektów ubocznych.

Kurkuma pomaga w odchudzaniu, ponieważ przyspiesza trawienie. Poprawia metabolizm. Właśnie te właściwości sprawiają, że warto ją dodawać do posiłków. Oczywiście samej kurkumy nie warto jeść na odchudzanie, lecz dodawać ją do posiłków. Jak zatem chudniemy? Kurkumina ogranicza rozwój adpipocytów (komórek tłuszczowych) a jednocześnie pomaga w ich apoptozie, czyli samozniszczeniu.

Obecnie kurkumina jest jednym z lepiej poznanych pod względem aktywności biologicznej związkiem naturalnym pochodzenia roślinnego. Jest stosowana w terapii przeciwnowotworowej, przeciwzapalnej, antyoksydacyjnej, odchudzającej i przeciwdepresyjnej. Zatem bez obaw dodawajcie ją na początku gotowania do potraw. Wystarczy 1/8 do 1 łyżeczki kurkumy na cztery porcje jajecznicy, omleta, warzyw, zupy czy ryżu. Koniecznie należy zmieszać kurkumę z papryką lub pieprzem. Samej kurkumy organizm nie jest w stanie przyswoić. W połączeniu z papryką jej wchłanianie zwiększa się 2000 razy. Powinna być również rozpuszczana w oliwie z oliwek (olej rzepakowy lub z siemienia lnianego).