Jak nie przytyć w trakcie świąt?

13/04/2017
226
Niebawem święta Wielkiejnocy, a z nimi kolejny okres dłuższego przebywania przy stole z rodziną i pałaszowanie różnych smakołyków zarezerwowanych na ten okres. Z pewnością u większości Was w domu kultywowane są nadal tradycje suto zastawianaych stołów, gdzie posiłek goni posiłek i praktycznie wydaje Wam się, że cały dzień spędziliście na jedzeniu :D No cóż, takie mamy zwyczaje i czasami trudno z nimi walczyć ;) Co druga osoba obawia się tycia podczas świąt ze względu na to nadprogramowe ucztowanie... Jak jednak temu zapobiec, a jednocześnie cieszyć się smakiem potraw wielkanocnych a co najważniejsze czasem spędzonym w gronie najbliższych? Oto spis najważniejszych rad dzięki którym uda Ci się to osiągnąć.
 
Nawiasem wspomnę, że 7000 kcal odpowiada 1kg, więc jeśli tyle zyskujemy na wadze po świętach to łatwo wykalkulować ile dodatkowych kalorii spożyliśmy! Aby spalić 7 tys. kalorii trzeba biec ok 12h średnim tępem.
 
Moje rady:
 
- przed posiłkiem wypij szklankę ciepłej przegotowanej wody (zjesz mniej, ponieważ mózg dostanie wcześniej sygnał o sytości, ze względu na to, że woda w pewnej mierze wypełni już żołądek)
 
- nakładaj posiłki na mniejszy talerz i długo przeżuwaj (to również haczyk dla podświadomości – widzimy, że mamy pełny talerz i długo jemy, ale jednak mniej w porównaniu do innych)
 
- jeśli masz w zwyczaju słodzić kawę i herbatę, a podczas świąt i tak nie ominie Cię spożywanie słodyczy to w te dni zrezygnuj ze słodzenia napojów i pij wodę lub herbaty owocowe (bądź co bądź jest to jakaś oszczędność niepotrzebnych cukrów)
 
- ogranicz spożywanie mleka (laktoza zawarta w krowim mleku podnosi poziom cukru we krwi i wzmaga apetyt)
 
- między posiłkami ruszaj się, wyjdź na spacer, pobaw się z dziećmi, w miarę możliwości unikaj kładzenia się na sofie po jedzeniu, ponieważ cała treść pokarmowa nie zostanie prawidłowo strawiona i problemy gastryczne murowane
 
- jeśli należych do osób aktywnych i dasz radę znaleźć czas na godzinny trening to nie rezygnuj z niego, bo święta :D ale jeśli czujesz, że potrzebujesz odpoczynku to nie zmuszaj się, czasami mniej znaczy więcej :)
 
- jeśli danego dnia czeka Cię wielka uczta u rodziców, dziadków itd. – zjedz lekkostrawne śniadanie w postaci musli zalanego przegotowaną wodą
 
- po ucztowaniu zaparz sobie herabtę ziołową, a na kolację unikaj dojadania resztek z obiadu (zostaw na kolejne dni) wzamian zjedz jogurt naturalny
 
- a na końcu najważniejsze: nie myśl o jedzeniu, bo święta są po to żeby wykorzystać swój czas z bliskimi i poświęcić im swoją uwagę oraz doładować akumulatory
 
Wesołych Świąt Wszystkim!